Zmiany krwi przy pracy cz. 4

Ktokolwiek z fizjologów lub higienistów bliżej badał i studiował wpływ pracy i środowiska na krew i zdrowie robotników, ten musi przyznać, że wpływ ten staje się coraz wyraźniejszym i lepiej znanym. Zależy też on wiele od wrodzonego usposobienia pracowników, od ich uzdolnień, od ich psychicznego nastroju, od ich stanu zdrowotnego.

Fizjologia i higiena pracy, choć to nauki nowe, poczyniły w ostatnich czasach olbrzymie postępy. Wkrótce zagranicą będziemy mogli za pomocą nowych sposobów i przyrządów widzieć we krwi, jak w zwierciadle, zmęczenie organizmu, znużenie, potrzebę odpoczynku. Nie zegar i chronometr wskazywać nam będą, kiedy i ile odpocząć według skali dokonanej jakoby dobrowolnie pracy, lecz fizjologiczne i psychologiczne testy.

W Polsce te niezmiernie ważne kwestie są jeszcze w pierwocinach. Mamy już gmachy, a przynajmniej podwaliny dla przeróżnych instytutów i akademii, nie mamy jednak jeszcze pierwszej cegiełki dla Instytutu Badań Pracy. Nasi potentaci finansowi, nasi magnaci rodowi długo głusi będą na wołania marzycieli. Nadzieja świta na odnowione Samorządy, Rady Miejskie i Sejm.

1 komentarz do “Zmiany krwi przy pracy cz. 4

 1. To Cię zainteresuje:

  pokoje władysławowo
  pokoje zagadek szczecin
  poligrafia poznań
  pomoc drogowa w Ciechanowie
  pompa do brudnej wody
  pompa do co
  pompa do wody brudnej
  pompy do brudnej wody
  porcelanowy zestaw filiżanek do kawy rosenthal
  Poznań śmieci

Comments are closed.