Zmęczenie cz. 4

Takie przemęczenie stanowi prawdziwą istotną chorobę zawodową. Ono jest skupionym zmęczeniem co do ilości a nerwowym zmęczeniem co do swej natury i skutków pośrednich i bezpośrednich. Dopiero w ostatnich czasach dokładnie jest oceniany ten rodzaj zmęczenia.

Nie ten robotnik jest istotnie przemęczony, który się czuje w końcu dnia znużonym, lecz ten, który staje nazajutrz do pracy po niedostatecznym odpoczynku, z wyraźnie zmniejszoną zdolnością do pracy.

Jeszcze organizm ludzki nie wypoczął, jeszcze zmęczenie odbija się na sercu, płucach, mózgu lub nerwach, a musi wziąć się do nowego wysiłku, do nowej pracy. Co wieczór zmęczenie powiększa się, nagromadza.

Jeżeli koń wyścigowy jest zmęczony, nigdy nie staje do nowego wyścigu, aż całkowicie nie wypocznie. Jeżeli wół roboczy zbyt długo i ciężko pracował, nie zaprzęgną go do pługa, aż ślady zmęczenia nie znikną…

Liczne są przyczyny przemęczenia przemysłowego: długość i intensywność pracy, brak odpoczynku i odpowiednich przerw, brak światła, powietrza, ciszy, higieny w zakładach pracy, nie higieniczne metody pracy i rodzaje jej, surowce, narzędzia itp.

1 komentarz do “Zmęczenie cz. 4

 1. To Cię zainteresuje:

  rusztowania plettac
  rusztowania stabilo
  sadzonki borówki wysokiej plantacja
  sala konferencyjna rzeszów
  sale konferencyjne Gdańsk
  Salon meblowy Białystok
  salon światła rzeszów
  schowki budowlane
  sejfy gabinetowe warszawa
  separator ropopochodnych

Comments are closed.