Czy można rozpoznać przemęczenie robotnika? Cz. 3

Zapalony fizjolog włoski, profesor Patrizi z Modeny, rozbierając szczegółowo testy (próby) znużenia fizjologiczne i mechaniczne, pomimo wielkiego entuzjazmu dla testów, nieraz, wątpi, waha się i ostrzega przed wnioskami zbyt pochopnymi.

Dr. Dhers, sekretarz higieny przemysłowej przy Międzynarodowym Biurze Pracy w Genewie, kończy swą cenną książkę O testach zmęczenia słowami:

„To długie studium nad przeróżnymi testami zmęczenia prowadzi nas do wniosku, że zmęczenie istotne nie może być jeszcze naukowo wykryte ani też określone co do swego stopnia”.

Wszyscy zagraniczni uczeni z wielką ostrożnością, z nadzwyczajną oględnością wydają sądy o zmęczeniu i przemęczeniu, o próbach-testach.

Każdy test nasuwa im wątpliwości, każdy test poddają ścisłej kontroli, surowej krytyce. A testów takich jest coraz więcej, setki już dzisiaj naliczyć można: chemiczne, mechaniczne, fizjologiczne, umysłowe, psychologiczne itp.

Na pozór wydaje się łatwe rozpoznanie zmęczenia organizmu, badając jego mocz, krew, przemianę materii, wagę, puls, ciśnienie w tętnicach, przyśpieszony oddech, siłę mięśni, zmiany odruchów, wzrok, słuch, czucie skóry, władze umysłowe, prędkość itp.

1 komentarz do “Czy można rozpoznać przemęczenie robotnika? Cz. 3

 1. To Cię zainteresuje:

  oleje hartownicze szczecin
  opakowania kaszerowane
  oprawy led przeciwwybuchowe ex
  oprawy stojące
  organizacja imprez bielsko biała
  ortodoncja w Poznaniu
  oświetlenie warszawa
  owijarka palet
  owijarka paletowa
  oznaczenia rurociągów

Comments are closed.