Czy można rozpoznać przemęczenie robotnika? Cz. 1

Każda praca – fizyczna, czy umysłowa, w fabryce, w handlu, biurze czy w domu – sprowadza zmęczenie, które albo wkrótce znika po odpoczynku odpowiednim, albo wzmaga się i przechodzi w przemęczenie.

O ile zmęczenie jest objawem fizjologicznym normalnym, o tyle przemęczenie jest objawem chorobliwym, patologicznym, podkopującym, rujnującym zdrowie i życie człowieka, a przy tym znacznie zmniejsza jego wydajność.

Określić chwilę, kiedy zaczyna się przemęczenie, a gdzie się kończy zmęczenie, określić jego stopień, jest to jedno z największych zagadnień dzisiejszej nauki, cel dociekań i doświadczeń licznych uczonych.

Polscy domorośli ekonomiści, polscy tayloryści nie znajdują trudności w rozstrzyganiu podobnych problematów: mają jakoby przyrządy, znają jakoby metody, które mogą wskazać, gdzie jest zmęczenie istotne, a gdzie próżniactwo. Dowiedli, że nasi tkacze i nasze prząśniczki mogą pracować bez uszczerbku na zdrowiu na czterech i sześciu krosnach (zamiast na dwóch), choć maszyny w niczym nie są zmienione, a warunki pracy w niczym nieudoskonalone.

1 komentarz do “Czy można rozpoznać przemęczenie robotnika? Cz. 1

 1. To Cię zainteresuje:

  piasek Łódź
  Pieczątki Łódź
  pielęgnacja twarzy
  pierogi gdańsk
  pizza Poznań
  plomby butelkowe
  plomby plastikowe
  płyta obornicka
  płytka ręcznie formowana
  płytki bellante

Comments are closed.