Filozofia pracy i jej zadania cz. 4

Jeszcze dziś bardzo często za naukową organizację pracy, podaje się metodę przemyślną, stworzoną i opracowaną przez słynnego inżyniera Taylora i jego najbliższych uczniów.

Tayloryzm nie ma tych samych celów, co fizjologia pracy. On dąży do powiększenia wytwórczości, produkcji, a ona – do zwiększenia wydajności człowieka, lecz nie wytrącając go z równowagi, nie narażając na przemęczenie, znużenie, osłabienie, choroby i śmierć.

Cele te jednak nie są zupełnie sprzeczne, przeciwne. W przyszłości nauka fizjologii i psychologii pracy rozwiąże zadanie powiązania ich w jeden system, byleby ludzie zrozumieli sprawiedliwość społeczną.

Obecnie „naukowa organizacja pracy”, a raczej produkcji, obejmuje sprawy finansowe, administracyjne, techniczne i społeczne.

Fizjologia zaś pracy ma cel więcej ograniczony, ściśle określony: obejmuje z jednej tylko strony wielkie zagadnienie zwiększenia wytwórczości, lecz dostarcza dla naukowej organizacji pracy pierwiastki istotnie naukowe, prawdy niewzruszone.

Opierając się na fizjologii pracy, możemy dziś zrozumieć, a nieraz i rozstrzygnąć tak wielce zawiłe kwestie, jak: motor ludzki, zmęczenie, przerwy przy pracy, odpoczynek, praca nocna, wzmożenie napięcia pracy itp.

Higieniści społecznicy muszą poznać fizjologię pracy!

1 komentarz do “Filozofia pracy i jej zadania cz. 4

 1. To Cię zainteresuje:

  sztuczne drzewa wrocław
  ścianki berlińskie
  śruby kwasoodporne
  tapicer Bielsko Biała
  targowisko czesci
  Taśmy bhp samoprzylepne
  terapia manualna kręgosłupa warszawa
  terapia poznań
  Tłumacz Grecki Warszawa
  Tłumacz holenderski Warszawa

Comments are closed.