Filozofia pracy i jej zadania cz. 3

Każdy przejaw życia, czy jest nim oddychanie, bicie serca, krążenie krwi, czy wydzielina gruczołu, czy nim jest prosty odruch, czy świadome oddziaływanie na wrażenia zmysłowe, czy też praca mięśni lub mózgu, musi mieć za podstawę przemianę substancji i energii.

Znane są dziś dokładnie czynności serca, płuc, wątroby, nerek, znane są po części funkcje mózgu i przeróżnych gruczołów.

Najmniej jest jeszcze znana fizjologia pracy, a jednak obejmuje niemal wszystkie funkcje człowieka, wszystkie ważniejsze organy, zaczynając od kurczów mięśni i najprostszych odruchów, kończąc zaś na najwyższych przejawach życia duchowego – na uczuciu i woli.

Jak inżynier bada wydajność maszyn, szuka sposobów powiększenia ich wytwórczości bez ich uszkodzenia, wynajduje najtańsze źródła energii, tak i fizjolog, uważając człowieka za pewnego rodzaju maszynę, pragnie wzmóc jego wydajność, lecz bez uszczerbku dla jego zdrowia i życia.

Celem fizjologii jest osiągnąć organizację pracy w jak największej harmonii z czynnościami organizmu ludzkiego.

Trzeba odróżnić organizację, nazywaną powszechnie „naukową lub racjonalną”, od fizjologicznej organizacji pracy, to jest opartej na prawach fizjologii, na znajomości gruntownej organizmu i jego czynności.

1 komentarz do “Filozofia pracy i jej zadania cz. 3

 1. To Cię zainteresuje:

  tłumacz języka litewskiego
  tłumacz przysięgły wrocław
  tłumacz wrocław
  toyota serwis warszawa
  transport adr
  transport chojnice holandia
  transport do belgii
  transport do Holandii
  transport krosno
  transport osób Warszawa

Comments are closed.