Filozofia pracy i jej zadania cz. 2

Fizjologia dąży do poznania praw, które rządzą zjawiskami życiowymi, zachodzącymi w organizmie żyjącym. Zjawiska życiowe są niezwykle zawiłe, gdyż warunki, które je wywołują, są niezmiernie liczne nieraz przed okiem badacza ukryte. Dlatego w fizjologii samo tylko spostrzeganie nie wystarcza do rozwiązania nasuwających się zagadnień, lecz konieczne jest zastosowanie doświadczenia, badania w laboratoriach – badania przez ludzi odpowiednio przygotowanych (fizjologów, lekarzy, higienistów).

Z punktu widzenia fizjologii najwięcej charakteryzują ustrój żyjący: ciągły ruch materii i energii, panujący we wszystkich jego częściach, ciągłe, nieustające przemiany energii i substancji, odbywające się między nim a światem zewnętrznym.

Ten ruch przekształcania się może się stać nieraz bardzo wzmożony przez pewne czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne, które, jak twierdzą fizjologowie, burzą nagle równowagę cząsteczkową materii żyjącej. Tym czynnikom nadano nazwę bodźców, czyli podniet.

Pod wpływem tych bodźców przychodzi niejako do rzeczywistego wybuchu energii. Działają jak siła uwalniająca, na podobieństwo iskry, która zapala proch i przez to uwalnia nagle ilość energii potencjonalnej, nagromadzonej w materii wybuchowej i zmienia ją w żywą siłę.

1 komentarz do “Filozofia pracy i jej zadania cz. 2

 1. To Cię zainteresuje:

  tryskacze
  Ubezpieczenia komunikacyjne Lublin
  ubojnia bydła
  układanie wykładzin warszawa
  uniwersalne przybory kuchenne sklep
  urządzenia filtrujące do domu
  usługi architektoniczne poznań
  usługi kamieniarskie kraków
  usunięcie ósemki
  usuwanie naczynek szczecin

Comments are closed.