Filozofia pracy i jej zadania cz. 1

Zadaniem fizjologii jest badanie zjawisk, które zachodzą w jestestwach żyjących, poznanie praw, którym zjawiska te podlegają.

Fizjologia człowieka jest to nauka, która zajmuje się tylko przejawami życia prawidłowego człowieka, patologia zaś jest nauką o istocie chorób.

W Starożytności nazwą fizjologii obejmowano naukę o przyrodzie w ogólności, między fizyką a fizjologią nie znano różnicy. Dopiero w osiemnastym stuleciu nastąpiło oddzielenie tych dwóch nauk od siebie.

Obecnie zbliżyły się do siebie na nowo obie te na pozór tak różne gałęzie wiedzy. Rozwój bowiem nauki doprowadził do poznania, że prawa, którym podlega świat martwy, warunkują sobą także zjawiska, zachodzące w ustrojach żyjących.

Zjawiska życiowe przedstawiają tylko odrębne i swoiste kombinacje zjawisk chemiczno-fizycznych.

Czynności dała żyjącego są przystępne badaniu. Są określone warunkami tak jak inne zjawiska przyrody, nie zmieniają się pod wpływem jakiejś siły nadprzyrodzonej.

Sposoby badania zjawisk życiowych – a więc w fizjologii – są: bezpośrednia obserwacja za pomocą zmysłów, badania na żywych zwierzętach, badania za pomocą przeróżnych przyrządów, metody graficzne, doświadczenia.

1 komentarz do “Filozofia pracy i jej zadania cz. 1

 1. To Cię zainteresuje:

  usuwanie wgnieceń bez lakierowania Katowice
  usuwanie wgnieceń karoserii Katowice
  usuwanie wgnieceń Katowice
  Usuwanie znamion
  utylizacja azbestu
  utylizacja odpadów medycznych
  waga hakowa
  wagi apteczne
  Wagi Toruń
  warszawa chirurg

Comments are closed.