Badanie przemęczenia cz. 1

Zmęczenie przy pracy odgrywa największą rolę w higienie pracy. Niema ważniejszego zagadnienia dla robotników, dbających o swe życie i zdrowie, ale w dzisiejszym ustroju nikt nie docenia przemęczenia, nie stara się mu zapobiec.

Jedynie fizjolog i higienista pracy, zatopiony w swych badaniach i rozmyślaniach, rozumie istotę i doniosłe znaczenie przemęczenia, umie snuć przyszły świat czarowny, kiedy za pomocą udoskonalonych przyrządów zawczasu można będzie rozpoznać pierwsze objawy zmęczenia, a za zbrodnię będzie uważane przemęczenie, przeciążenie i znużenie robotnika.

Dziś z całą dokładnością umiemy rozpoznać niedomaganie mięśnia serca, jego szmery i wady, rzężenia płucne, szczyty zajęte, odruchy wzmożone. Jutro zdołamy określić z całą ścisłością, ile człowiek i w jakich warunkach może pracować bez szkody dla swego organizmu, kiedy praca staje się dlań przykrą, żmudną i uciążliwą.

Całe lata może miną, zanim uczeni badacze wynajdą dokładne, precyzyjne przyrządy, które pozwolą z całą ścisłością rozpoznawać zmęczenie i przemęczenie pracownika fizycznego i umysłowego. Już dziś jednak każdy higienista pracy, każdy inspektor pracy, każdy inteligentny pracownik, każdy uświadomiony działacz społeczny powinien w głównych zarysach wiedzieć, jak badać należy przemęczenie fabryczne robotnika i jak można mu zapobiec.

1 komentarz do “Badanie przemęczenia cz. 1

 1. To Cię zainteresuje:

  naturalny szampon do włosów nawilżający bez peg
  nawozy dla pszenicy
  neurochirurg warszawa
  nieruchomość łódź
  niszczarka przemysłowa
  nowe mieszkania Warszawa Wilanów
  obdukcja warszawa
  obornik koński
  obsługa księgowa w Lubartowie
  odkurzacz do popiołu

Comments are closed.